مدیریت آب به سبک چین

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۱/۲۹ | تعداد بازدید: 245 | نویسنده: admin

مدیریت آب به سبک چین
بر اساس آمارهای بانک جهانی هر کشوری که برای هر یک از شهروندانش در سال کمتر از هزار متر مکعب آب قابل شرب داشته باشد با کمبود آب مواجه است ایران یکی از این کشورهاست و ۱۱ استان چین هم به مانند ایران کم آب هستند که چین را در دسته کشورهای کم آب قرار میدهد.
چین با دارا بودن ۱میلیارد و چهارصد میلیون نفر جمعیت برای تامین آب مورد نیاز خود در طی ۱۰ سال گذشته بیش از شصت میلیارد دلار هزینه کرده است.
دولت چین با اجرای این پروژها امیدوار است از کمبود آب در مناطق شمالی کشورش کاسته شود این مناطق یک پنجم آب شیرین چین را در خود جای میدهند ولی از طرفی این مناطق دو سوم زمین های زراعی چین را نیز دارند.
از انجاییکه انتقال آب از مناطق جنوبی چین به استانهای شمالی چین از دیدگاه کارشناسان درمان کم آبی محسوب نمیشود بنابراین آنها علاوه بر انجام این کار مدیریت و شیوه مصرف درست آب در بخش خانگی را درمان و جبران این کمبود عنوان میکنند.
چین به همین منظور در سالهای اخیر با بالابردن قیمت آب شرب و مصرفی خانوار سعی کرده است که مصرف خانوارها را کم کند.
جدا از بالا بردن قیمت اب مصرفی خانوارها ، فرمولهای دیگری را نیز برای مدیریت مصرف خانوارها در نظر گرفته است و در واقع آب را دسته بندی کرده اند.
دسته بندی آب خانوارها در چین
آب مصرفی خانوارها در چین در چهار دسته عرضه می شود آب شرب، آب غیر شرب سرد، آب غیر شرب گرم و آب فاضلاب که برای دستشویی و سیفون استفاده می شود.
آب شرب
آب شرب در کشور چین همانند ایران از طریق لوله کشی تامین نمی شود.در چین آب شرب را مردم با گالنهای ۱٫۵ و ۲۰ لیتری با کیفیتهای دلخواه خریداری میکنند که قیمت یک گالن ۲۰ لیتری با تئجه به کیفیت آن از ۲۰ تا ۳۰ یوان میباشد.
آب گرم مصرفی
این نوع آب که برای استحمام و شستشو کاربرد دارد از طریق لوله کشی تامین می شود هزینه این آب به صورت وزنی محاسبه می شود قیمت هر تن آب گرم در پکن ۳۵ یوان است. برای استفاده از این آب باید کارت های اعتباری که در داخل کنتور آب گرم قرار می گیرد را شارژ کرد.
دولت برای کاهش هزینه های سوخت به منظور گرم کردن آب، در هر محله مخازن بزرگ آب قرار داده و از آنجا آب گرم را به خانوارهای آن محله منتقل می کند.
آب سرد مصرفی
این نوع آب هم که باز برای حمام و شستشو مورد استفاده قرار می گیرد کمی ارزانتر از آب گرم است هر تن از این نوع آب هم به بهای ۲۵ یوان فروخته می شود. این آب اصلا قابل شرب نیست.
این نوع آب هم از طریق لوله کشی به منازل صادر می شود و دارای کنتور جداگانه است که همانند کنتور آب گرم باید هزینه آن را از قبل پرداخت کرد.
آب فاضلاب یا آب سیفون
این نوع آب هم فقط برای سیفون توالت ها کاربرد دارد و از طریق کنتور و لوله کشی جداگانه ای به منازل فرستاده می شود هزینه هر تن از این آب نیز ۵ یوان است.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button