نورپردازی شهری و متخصصان نورپردازی

تاریخ انتشار: 2020/03/15 | تعداد بازدید: 300 | نویسنده: admin

نورپردازی شهری نیاز به رعایت و مقرراتی دارد که از عهده افراد متخصص در چهارچوب رعایت قوانین و مقررات انجمن نورپردازان و متخصصان بر می آید.
با اشاره به آسیب های نورپردازی نادرست و غیرکارشناسی شهری،این اتفاق به ویژه در زمان پیک مصرف یکی از چالش های صنعت برق در زمینه اتلاف انرژی می باشد
نورهای مازاد و غیرهدفمند که در زمان پیک مصرف برق در سطح شهر شاهد آن هستیم،علاوه بر افزایش مبلغ برق، شهر را دچار آلودگی نوری می کند؛به این معنی که نورهایی در فضا بطور نامتناسب،نامنظم و بی هدف ساطع می شود.این درحالی است که نورپردازی شهری که یکی از دستاوردهای جدید ومهم صنعت روشنایی است،در صورت استفاده درست می تواند یکی از جاذبه های مهم و تاثیر گذار شهری در ساعات شب باشد.
نورپردازی یک تخصص است و این تخصص باید به دست یک متخص این رشته سپرده شود.هم اکنون در کشور های پیشرفته دنیا،این تخصص در دوره کارشناسی ارشد،آموزش داده می شود و صرفا متخصصان آموزش دیده امکان انجام کارهای تخصصی در این حوزه را دارند.
باید به این نکته توجه داشت که تولید محصول با کیفیت و در اختیار داشتن روشنایی و نورپردازی مناسب دو موضوع متفاوت است
برای مثال،هنگامی که تولید کننده لامپ یا چراغ،محصولی را تولید می کند،کنترلی بر نحوه و میزان مصرف آن محصول ندارد.
بعنوان مثال چگونگی استفاده از وال واشر و یا پروژکتور و یا شیوه نورپردازی معابر و چراغهای خیابانی و رنگ نورپردازی پل های شهری و حتی در فضاهای داخلی اماکن تجاری که در آنها از پانلها و دان لایتهای نورپردازی استفاده میشود کاری تخصصی است. و اینجا دانش روشنایی و نورپردازی به مصرف کنندگان کمک می کند تا ضمن کنترل میزان مصرف،بتواند طراحی مناسبی برای روشنایی یا نورپردازی محیط مورد نظر داشته باشد.
با اشاره به اهداف انجمن حرفه ای روشنایی و نورپردازی به منظور اصلاح نورپردازی فضاهای شهری و نماهای ساختمان های شهر،هماهنگی و برگزاری نشست های تخصصی با شهرداری،سازمان زیباسازی،سازمان نظام مهندسی و سایر نهاد ها و سازمان های مرتبط،از جمله مهم ترین اقداماتی است که انجمن در حال پیگیری و برنامه ریزی مدون در این خصوص است
ارتقای ایمنی و استانداردهای نورپردازی در ایران،ترویج دانش لازم مهندسی روشنایی و نورپردازی در قالب کمک به نشر و گسترش مقالات،دوره های علمی و آموزشی و… از دیگر اهداف انجمن است.
با درنظر گرفتن این موضوع که عدم استفاده از لامپ های رشته ای به معنای صرفه جویی نیست،در سال های گذشته با جایگزینی لامپ های رشته ای با لامپ های LED و لامپ های کم مصرف سهم بسزایی در کاهش مصرف برق داشته ایم ولی درحال حاضر با توجه به جا افتادن فرهنگ استفاده از محصولات کم مصرف باید طراحی مناسب و بهینه سازی روشنایی و نورپردازی را مد نظر قرار دهیم.
طراحی ونورپردازی صحیح و کارشناسانه،تاثیر فراوانی بر کاهش مصرف دارد.برای مثال اگر فردی بخواهد ساختمان خود ر با والواشر نورپردازی کند و یا اینکه بخواهد معبر و یا کوچه اختصاصی خود را با چراغهای خیابانی روشن کند اگر بدون مشورت با یک متخصص باشد قطعا نور مازاد را به او پیشنهاد میدهند و یا رنگ نور و شیوه قرار گیری را به گونه ای انتخاب میکنند که ممکن است هیچ هارمونی و توازنی رتوان در آن یافت.
از اینرو طراحی و نورپردازی درست و کارشناسی،نه تنها به زیبایی محیط کمک میکند،بلکه موجب کاهش هزینه ها و مصرف انرژی نیز می شود.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button