اجزای تشکیل دهنده چیپ COB

تاریخ انتشار: 2021/01/04 | تعداد بازدید: 2812 | نویسنده: admin

اجزای تشکیل دهنده چیپ COB

۱- چیپ ال ای دی
۲- سیم
۳- فسفر
۴- بیس COB
۵- چسب

اجزای تشکیل دهنده چیپ COB پروژکتور وال واشر چراغ سوله ای

۱- چیپ

     در حقیقت قسمت اصلی نوردهی لامپ ال ای دی همان چیپ ال ای دی می باشد. تکنولوژی ساخت چیپ بسیار پیشرفته می باشد. از تولیدکنندگان برتر این محصول در دنیا می توان از کمپانی امریکایی بریجلوکس، کری و کمپانی های آسیایی اپیستار و مانند این ها نام برد که البته در حال افزایش می باشند. اندازه و سایز چیپ هم می تواند در کیفیت COB و مقدار جریان ورودی به آن موثر باشد.
به عنوان مثال چیپ ۴۵ میل توانایی تحمل جریان بیشتری نسبت به چیپ ۳۰ میل دارد.

۲- سیم طلا و یا مسی

     برای اتصال چیپ ها به هم از سیم های نازک طلا استفاده می شود. متریال این رشته های طلایی می تواند با خلوص متفاوت و توسط کمپانی های مختلف در کشور های متفاوت تولید شده باشد. عموما کمپانی های مطرح در این زمینه از کشور آلمان می باشند. ضخامت این سیم های طلایی با خلوص نزدیک به ۱۰۰% می باشد در عمر و کیفیت مجموعه های COB بسیار حائز اهمیت است. سیم های کم کیفیت و کم ضخامت عموما در اثر گرما آسیب دیده و جدا می شوند و این امر باعث می شود مجموعه ای از چیپ های ال ای دی از کار بیافتند. حال تصور کنید برخی از کمپانی ها که در حال حاضر کم هم نیستند. در محصولات ال ای دی به جای سیم طلا از جنس مس استفاده می کنند. که عملا عمر مجموعه لامپ را به شدت کوتاه می کنند.

۳- فسفر

     این ماده صرفا برای تولید COB با رنگ های آفتابی، مهتابی و رنگ های ترکیبی از آن ها استفاده می شود. عدم استفاده از فسفر مناسب سبب تغییر رنگ نور COB می شود. کمپانی های معروف ژاپنی و امریکایی از تامین کنندگان اصلی فسفر با کیفیت برای ساخت لامپ های ال ای دی می باشند.

۴- بیس COB

     بیس یا کفه COB می تواند از جنس های متفاوتی باشد. ضریب هدایت حرارت کفه COB برای انتقال گرمای ناشی از کارکرد ال ای دی ها به هیت سینک نقش بسیار پر رنگی دارد. به گونه ای که یکی از دلایل عمده سوختن چراغ ها همان عدم استفاده از بیس مناسب برای COB می باشد. بیس آهنی کمترین ضریب هدایت حرارت را دارد. بیس آلومینیومی و مسی نیز از لحاظ هدایت حرارت بسیار خوب عمل می نماید. اخیرا از آلیاژ های خاص مس و آلومینیوم در این صنعت استفاده می شود که می تواند هدایت حرارتی را تا چندین برابر افزایش دهد.

۵- چسب

برای نگه داشتن و اسمبل اجزای تشکیل دهنده چیپ COB  “چیپ” ، “سیم طلا” و “فسفر” روی سطح “بیس” از چسب های بسیار باکیفیت و مقاوم در برابر حرارت باید استفاده شود . کشور های معروف در ساخت این چسب ها عمدتا اروپایی و امریکایی هستند.

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

[تعداد: 3   میانگین: 4/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button