محاسبه نورپردازی معابر

تاریخ انتشار: 2023/09/11 | تعداد بازدید: 132 | نویسنده: admin

محاسبه نورپردازی معابر

سالیان بسیار زیادی از شروع نورپردازی خیابانها و معابر میگذرد و با توجه به زیاد شدن ترددهای شبانه نورپردازی معابر پر اهمیت تر شده است در همین راستا قوانین و اصولی برای طراحی نیز در نظر گرفته شده که البته با تغییر ساختار چراغها این قواعد نیز تغییر میکند.سعی داریم در این مقاله بصورت خلاصه راجع به نورپردازی خیابانها صحبت کنیم.
فواصل و ارتفاع تیرهای چراغ خیابانی و معابر
معابر و راهها به چند دسته تقسیم میشوند که در ادامه هر یک را به تفکیک بررسی میکنیم و اصول نورپردازی آنها را نیز شرح میدهیم.

 

آزاد راه

 

۱- آزاد راه:

به راهی که خطوط رفت و برگشت آن از یکدیگر جدا باشد آزاد راه میگوییم در آزاد راهها هیچگونه تقاطع همسطح وجود ندارد و ورود و خروج از آن کاملا محدود است، عموما تردد در آزاد راهها با پرداخت عوارض امکان پذیر است و دارای بیشترین عرض میباشد که شهرها را به هم متصل میکند. دور زدن در آزاد راهها تقریبا غیر ممکن است مگر در موارد بسیار خاص که به کمک زیرگذر یا روگذر این دسترسی به اتومبیلها داده میشود.
حریم آزاد راهها از آکس ۶۰ متر و مجموعا ۱۲۰ متر میباشد که در هر طرف بین ۲ الی ۴ لاین رفت و آمد وجود دارد. نورپردازی در آزاد راهها با چراغهای خیابانی روی تیرهایی به ارتفاع ۱۰ الی ۱۵ متر انجام میشود.

 

 

 

بزرگراه

۲- بزرگراه:
به راهی که خطوط رفت و برگشت آن کاملا از هم جدا باشد بزرگراه میگوییم.در بزرگراه بر خلاف آزاد راه میتوان ورود و خروج متعدد تعریف کرد و تقاطع هم سطح در فواصل بسیار زیاد در بزرگراهها وجود دارد. بزرگراهها عمدتا برای ارتباط برون شهری و گاها درون شهر ها برای سبک شدن ترافیک و روان شدن تردد ها ایجاد میشوند. 
حریم بزرگراهها از آکس ۳۸ متر و مجموعا ۷۶ متر میباشد و در هر طرف دارای ۲ الی ۴ لاین است.
نورپردازی بزرگراهها با چراغهای خیابانی که در وسط قرار میگیرند بر روی تیرهای چراغ با ارتفاع ۱۰ الی ۱۵ متر انجام میشود.

 

 

راه اصلی

 

۳- راه اصلی:
راه اصلی یا جاده اصلی معمولا بین دو موقعیت جغرافیایی که از چند راه میتوان به آن دسترسی داشت ساخته میشود. (راههای دسترسی به شهرهای کوچک – شهرک ها و….) راههای اصلی میتوانند استانداردهای آزاد راه را نیز داشته باشند عمدتا دارای دولاین بصورت رفت و برگشت هستند که با خط کشی از هم جدا میشوند و این راهها معمولا استراتژیک و قابل اهمیت میباشند.
حریم راه اصلی از خط وسط جاده ۲۲٫۵ متر و مجموعا ۴۵ متر است
نورپردازی در راههای اصلی با چراغهای خیابانی که با دکلهای۶ الی ۹ متری از دو طرف جاده انجام میشود

 

 

راه فرعی

 

 

۴- راه فرعی:راه فرعی به راهی که از یک جاده اصلی برای دسترسی محلی منشعب و استفاده میشود گویند.
راههای فرعی در امتداد رساندن اشخاص به مقاصدشان استفاده میشود که معمولا دارای لاین رفت و برگشت با حریم کلی ۳۵ متر میباشند

 

 

 

 

 

۵- راه روستایی:
به راههایی که منشعب از بزرگراه و آزاد راه و یا راههای اصلی میباشند و برای دسترسی افراد به روستاها ساخته شده اند.این راهها عموما کم تردد ولی حایزاهمیت هستند حریم این معابر ۱۲٫۵ متر از آکس و کلا ۲۵ متر میباشد.
برای نورپردازی راههای فرعی از تیرهای چراغ در دوطرف معبر استفاده میشود

راه روستایی

۶- مسیر دوچرخه سواری و پیاده روی:
در مسیر دوچرخه سواری و پیاده روی با توجه به موقعیت جغرافیایی و اهمیت مسیر و نوع شهرسازی چراغها در نظر گرفته میشوند ولی بطور معمول و استاندارد ارتفاع ۳ الی ۴ متری برای چراغهای این مسیرها مناسب میباشد.

پیش از مطالعه جدول محاسبات باید به اطلاع برسانیم که:

در تمام طرح های نورپردازی که در تصاویر فوق ملاحظه فرمودید از چراغهای خیابانی بهین تاب استفاده شد و محاسبات انجام شده با چراغهای خیابانی بهین تاب میباشد . بهین تاب در زمینه تولید چراغهای خیابانی توانهای ۳۰ – ۵۰۱۰۰۱۵۰۲۰۰ – ۲۵۰ را تولید و ارائه مینماید . چراغهای خیابانی بهین تاب دارای ۳ سال گارانتی و ضد آب و دارای بدنه آلومینیم باکیفیت و فاقد فلیکر میباشند که بی شک یکی از بهترین انتخابها برای نورپردازی معابر میباشد

 

جدول محاسبات نورپردازی معابر

نام معبرارتفاع قرارگیری چراغ خیابانیمقدار نور مناسب LUXفاصله چراغهای خیابانی از یکدیگر (متر)عرض معبر
آزادراه8-12836-45120 متر
بزرگراه8-127-1336-4576 متر
راه اصلی6-97-1618-2745 متر
راه فرعی6-95-1118-2735 متر
مسیر محلی3-64-89-1825 متر
مسیر دوچرخه سواری3-42-99-12
مسیر پیاده روی3-459-12

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button