نورپردازی زمین تنیس

تاریخ انتشار: 2020/06/11 | تعداد بازدید: 870 | نویسنده: admin

     طبق آمار استقبال از ورزش تنیس در حال گسترش است. باتوجه به تحقیقات انجام شده از دوستداران ورزش تنیس، لذت بازی های شبانه در این رشته بیش از روز می باشد. بنابراین زمین تنیس باید نورپردازی شود. مقدار و نوع نورپردازی را در این مقاله بررسی و عنوان می کنیم.  نور مصنوعی مورد استفاده در زمین تنیس باید به اندازه ای باشد که توپ تنیس با هر سرعتی که در حرکت است، قابل رویت باشد. ورزش تنیس نوری پایدار و بدون لرزش نیاز دارد. علاوه بر اینها باید ملاحظات دیگری نیز در نظر گرفته شود از جمله تامین برق، قوانین شهری، مزاحمت نور برای همسایه ها و همچنین در نظر گرفتن اهمیت بازیهایی که در آن برگزار می شود.

عملا در زمینهایی که از پروژکتورهای ال_ای_دی بدون درایور استفاده بشوند امکان بازی تنیس وجود ندارد - مازینور-تولیدنور-لایت هوم -نوین_انرژی-پروژکتور-چراغ سوله ای-چراغ خیابانی

میانگین مقدار نور استاندارد زمین بازی:

۲۵۰ لوکس بازی دستگرمی

۳۵۰ لوکس بازی باشگاهی

۱۰۰۰ لوکس بازی بین المللی

     لوکس واحد سنجش روشنایی است. به عنوان مثال در یک روز ابری روشن مقدار نور موجود در محیط حدود ۶۰۰۰ لوکس است. لوکس نور را توسط ابزاری به نام لوکس متر اندازه می گیرند. بدین گونه که دستگاه را در فاصله ۱ متری سطح زمین کالیبره و قرار می دهند و مقدار نور روی نمایشگر نشان داده می شود. مقدار نور زمین تنیس باید یکنواخت باشد. چیدمان نورافکن ها به گونه ای انجام شود که نور در کلیه نقاط زمین تقریبا برابر و یکدست پخش شود. اگر به دلایل فنی مجبور باشیم که صرفا در چهارگوشه زمین نورافکن کار بگذاریم باید از پروژکتورهای با توان بالاتر و مخصوص استفاده کنیم. ارتفاع ایده آل نصب نورافکن در کناره های زمین تنیس ۱۵ متر و یا بیشتر از آن است (ارتفاع ذکر شده برای زمین هایی است که در آن بازی های بین المللی انجام می شود). برای زمین هایی که در آن بازی های باشگاهی انجام می شود می توان ارتفاع دکل را ۸ تا ۱۲ متر در نظر گرفت. برای زمین هایی که در آن بازی و آموزش تنیس  انجام می شود می توان ارتفاع دکل را ۴ تا ۶ متر نیز در نظر گرفت.

“بهترین حالت چیدمان دکل روشنایی نورافکن در راستای طولی زمین تنیس می باشد”.

 

شاخص کیفی نور چیست؟
     اندیس نمود رنگ به اختصار CRI نامیده می شود. نقش CRI یا شاخص نمود کیفی در نورپردازی زمین تنیس بسیار مهم است. میزان کیفیت نور، برای دید درست و تشخیص رنگ ها را CRI می نامند که نور خورشید معیار اصلی آن است. نور خورشید بالاترین CRI را دارد. یعنی ۱۰۰ درصد و ملاک تعیین سایر منابع نور می باشد. برای نشان دادن کیفیت نور همیشه منبع تولید نور (لامپ) را به صورت درصدی از نورخورشید اعلام می کنند. هرچه CRI یک چراغ یا منبع نور بیشتر باشد کیفیت نور نیز بالاتر است. لامپ های فلورسنت و کم مصرف CRI بسیار پایینی دارند لامپ های ال ای دی شاخص نمود کیفی بیش از ۸۵ درصد دارند(نزدیک به نور خورشید).

فلیکر یا سوسو زدن
     برای زمین تنیس حتما باید از منایع نوری استفاده کرد که فلیکر (سوسو زدن) نداشته باشد. فلیکر در پروژکتورهای LED که بدون منبع تغذیه (DRIVER) هستند وجود دارد و به راحتی توسط دوربین موبایل قابل روییت است.

“عملا در زمین هایی که از پروژکتورهای ال_ای_دی بدون درایور استفاده بشود از نظر استاندارد امکان بازی تنیس وجود ندارد”.

 

عملا در زمینهایی که از پروژکتورهای ال_ای_دی بدون درایور استفاده بشوند امکان بازی تنیس وجود ندارد

 

با کلیک بر روی متن میتوانید استاندارد مقدار نور اماکن ورزشی را ملاحظه کنید 

برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با واحد مهندسی و فروش بهین تاب تماس بگیرید.

 

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button