بیت کوین چیست

تاریخ انتشار: 2021/02/22 | تعداد بازدید: 471 | نویسنده: admin

بیت کوین چیست ؟ چگونه بیت کوین بخریم ، بفروشیم ، تبدیل به پول نقد کنیم و چرا امروز همه از بیت کوین سخن میگویند؟
بیت کوین یک پول دیجیتال در سیستم آنلاین است که میتوان برای سرمایه گذاری و یا پرداخت خریدهای روزمره از آن استفاده کرد.
برای استفاده از بیت کوین باید چگونگی کارکرد و ریسک استفاده از آن را دانست و پذیرفت.
بیت کوین بعنوان اولین و یکی از رمز ارزهای شناخته شده میباشد.
رمز ارزها برخلاف ارزهای سنتی و رایج بصورت اسکناس و یا سکه نیستند،آنها یک سری اعداد با ویژگی منحصر و خاص میباشند که با یک رمز خاص (بعنوان کلید خصوصی)که آنهم متشکل از یک سری اعداد میباشد در اختیار افراد قرار میگیرند.
بیت کوین یک پول دیجیتال است که دخالت افراد و واسطه در آن وجود ندارد.


در ابتدا مفهوم بیت کوین:
بیت کوین یک ارز دیجیتال در فضای مجازی است و افراد بدون وجود شخص ثالث همانند بانک، مؤسسه اقتصادی و…میتوانند با آن به مبادله بپردازند. بیت کوین در هیچ مرجع مرکزی ثبت نمیشود و مبادلات آن در فضای مجازی و با هویت ناشناس و غیر قابل تشخیص انجام می شود.
بطور کلی رمز ارزها دارای خاصیت بخصوصی هستند بعنوان مثال پرایم کوین بر مبنای خاصیت اعداد اول بنیان گذاشته شده است همانطور که میدانیم اعداد اول تنها به خودشان و عدد ۱ بخشپذیر هستند و برای استخراج این اعداد به دلیل پیچیدگی ای که دارند نیازمند رایانه های پرقدرت میباشیم .
بیت کوین این اجازه را به شما می دهد که بدون ساخت یک حساب تجاری و استفاده از بانک و مؤسسه مالی، سرمایه و یا پولتان را مبادله کنید. انتقال بیت کوین نیازی به مشخصات فردی ندارد و این نقطه ریسک مبادله با بیت کوین محسوب میشود.
برای درک این مفهوم که بیت کوین چیست باید کمی درمورد معدن بیت کوین بدانیم. جایی که طی یک فرایند بسیار پیچیده بیت کوین ایجاد می شود. زمانی که یک مبادله بین دو شخص از طریق بیت کوین انجام می شود این معامله و تمام جزئیات مربوط به آن مانند زمان معامله، مقدار بیت کوین مبادله شده و… به صورت دیجیتالی توسط کامپیوترها به صورت یک تراکنش ثبت می شوند.تراکنشها و اطلاعات حاصله در ابر کامپیوترهایی ثبت میشوند که زنجیره بلوکی تشکیل شده را مورد بررسی و تایید قرار دهند و افرادی که دارای این ابر کامپیوتر ها هستند در ازای تایید این اطلاعات بیت کوین دریافت میکنند.
زنجیره بلوکی همانند یک دفتر کل توزیع شده میباشد که مجموع داده ها و تراکنشها در آن ثبت و نگهداری میشود که به این دفتر کل اصطلاحا” بلاک چین گفته میشود.
(در بیت کوین تمام اطلاعات تمام تبادلات پولی که در تمام دنیا انجام میشود در اختیار تمام افرادی که در فرایند ساخت بیت کوین مشارکت دارند قرار میگیرد)
این جمع سپاری یکی دیگر از محبوبیتهای رمز ارزهاست
افراد ارزش و اعتبار هر رمز ارز را مشخص میکنند به این معنی که یک رمز ارز هرچقدر در بین مردم محبوب تر باشد ارزش آن رمز ارز نیز بالاتر میرود. در حال حاضر بیت کوین محبوبترین رمز ارز در دنیاست.
مزایای بیت کوین
هزینه پایین ایمنی در برابر سرقت و تقلب وقابلیت تبدیل و انتقال فوری در مبادلات از مزیتهای بیت کوین هستند
برخلاف پول رایج سنتی بدون هیچ واسطه ای تبادل میشود.
بر خلاف مبادلات سنتی نیازی به ثبت اطلاعات تاجرها در مبادلات وجود ندارد و افراد در این سیستم کاملا ناشناس باقی میمانند.
دیجیتال بودن این ارز سبب میشود بدون تاخیر مبادله شود و در برابر تقلب نیز مصون بماند
عیوب بیت کوین:
در سیستم مبادلات سنتی اگر به هر دلیلی از کارت اعتباری شما سوءاستفاده شود و یا بانک شما به تعهداتش عمل نکند طبق قانون شما می توانید با شکایت و پیگیری حق خود را پس بگیرید اما درمورد بیت کوین اگر این اتفاق بیفتد به دلایلی که پیش تر گفته شد قانون یا قدرتی برای پس گرفتن حق خودتان وجود ندارد.
به خاطر داشته باشید که شبکه ی بیت کوین کاملا از نفوذ هکرها ایمن نیست و مانند هر سیستم دیجیتالی دیگر امکان نفوذ در آن وجود دارد.
نوسان قیمت بیت کوین را هم می توان جزء معایب آن به حساب آورد به طور مثال در سال ۲۰۱۳ میلادی ۱ بیتکوین معادل ۱۳ دلار بود و در یک جهش این قیمت به بالای ۱۲۰ دلار رسید.در حال حاضر ارزش هر بیت کوین معادل ۵۳۰۰ دلار میباشد. پس زمانی که قصد خریداری بیت کوین را دارید حتما به وضعیت نوسان قیمت آن توجه داشته باشید
سرمایه گذاری در بیت کوین دارای ریسک است. به دلیل نوسانات بسیار زیاد در بیت کوین ممکن است دچار زیان و یا حتی سود بسیار زیاد شویم بنابراین باید کاملا آگاهانه این ارز را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم.
چون ارزش بیت کوین با عرضه و تقاضا تعیین میشود بنابرای اقبال کاربران به این ارز دیجیتال با ارزش آن ارتباط مستقیم دارد.
پس انداز بیت کوین:
برای خرید و پس انداز بیت کوین ابتدا باید یک سایت ذخیره سازی بیت کوین ایجاد کنید
دو راه برای پس انداز آنلاین بیت کوین وجود دارد
۱٫ایجاد یک کیف پول بیت کوینی این کیف پول همانند فایلی به روی کامپیوتر شماست و شما با نصب یک سرویس گیرنده بیت کوین آنها را نگه میدارید.
توجه داشته باشید که با گم کردن فایل، شما پول خود را از دست میدهید و در عین حال باید مراقب هکرها باشید که کیف پول شما را هک نکنند. در صورت هک شدن تمام پول شما از بین خواهد رفت.البته پشتیبان گیری از فایلها به شما کمک خواهد کرد.
۲٫بیت کوین های خود را در سایتها ی واسطه ذخیره کنید. اساس کار این سایتها این طور است که بیت کوینهای ذخیره شده شما را در یک فضای ابری برایتان نگهداری میکنند.شما در این روش کاری انجام نمیدهید فقط تنها چیزی که میتواند برای بیت کوینهای شما خطر ساز باشد تخریب و یا دستبرد به این سایتهاست که این مقدار ریسک را باید در این نوع نگهداری پول بپذیرید.
۳٫نگهداری بیت کوین در یک کیف پول کاغذی:
یکی از محبوب ترین و ارزان ترین ترین راه های نگهداری از بیت کوین ها این است که آنها را در یک کیف پول کاغذی نگهداری کنید. در این روش شما کلیدهای بیت کوین را برروی کاغذ در اختیار دارید و از خطراتی مانند حمله های اینترنتی هکرها و ویروس ها که در روش نگهداری آنلاین، بیت کوین ها را تهدید می کرد در امان میمانند
۴٫استفاده از حافظه های رمز نگاری شده:
این نوع از حافظه ها معمولا گران قیمت و کمیاب هستند آن ها مانند حافظه های ذخیره سازی دیگر بوده با این تفاوت که از فرایند هوشمند امنیتی برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کنند و افرادی که می خواهند بیت کوین های خود را به صورت دیجیتالی نگهداری کنند و به سایت های واسط هم اعتماد ندارند بسیار مناسب است.
تعداد بیت کوین
تعداد بیت کوینهای قابل تولید ۲۱ میلیون بیت کوین میباشد
در حال حاضر توانایی تولید ۱۸۰۰ بیت کوین در روز وجود دارد.تعداد بیت کوینهای تولید شده تا به امروز (۳۰/july/2019) معادل ۱۷٫۸۵۰٫۰۰۰ بیت کوین میباشد که با این مقدار تولید حدود ۵ سال دیگر تولید بیت کوین به پایان میرسد.

تبادل بیت کوین ها:
بیت کوین همانند سایر پولها مبادله میشوند و با توجه به محل زندگی خود میتوانید بهترین سرویس دهنده های مبادله را پیدا و از آن استفاده میکنید
سرویس دهنده های بیت کوین در حال حاضر
۱٫کویین بیس – coain base- این سرویس دهنده میتواند بیت کوینهای شما را تبدیل به دلار یا یورو کند این سرویس دهنده از طریق اپلیکیشن نیز میتواند در دسترس کاربران باشد.
۲٫سیرکل –circle-با این سرویس دهنده میتوانید بیت کوین خود را تبدیل به دلار و یورو کرده و کاربران آمریکایی نیز میتوانند این سرویس دهنده را به حسابهای بانکی خود متصل و تبدیل ارز را به سادگی انجام دهند
۳٫سرویس دهنده دیگر xapo نام دارد که این سرویس دهنده هم نقش کیف پول و هم تبدیل ارز را میتواند برایتان ایفا کند.

یکی از سایت های اصلی برای خرید فروش رو در رو یا پیدا کردن فروشنده و خریدار منطقه ای سایت localbitcoin است. در این سایت می توانید فروشنده را پیدا کرده و به صورت حضوری بیت کوین بخرید

در نهایت ATM های بیت کوین
که میتوانید در MAP آنها را بیابید . البته در ایران در حال حاضر وجود ندارند.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button