مخترعین ال ای دی و تکامل در صنعت روشنایی

تاریخ انتشار: 2020/12/24 | تعداد بازدید: 766 | نویسنده: admin

مخترعین ال ای دی
ال ای دی توسط سه فیزیکدان که اهل کشور ژاپن می باشند اختراع شد انها توانستند جایزه فیزیک نوبل را نیز به خاطر کمک به جامعه بشری دریافت کنند. این سه فیزیکدان به نام های شوجی ناکامورا هیروشی آمانو ایسامو اکاساکی می باشند و بنیان گذاران تکامل در صنعت روشنایی محسوب می شوند.
شوجی ناکامورا: متولد ۲۲ ماه می ۱۹۵۴ می باشد متولد ژاپن و مهندس الکترونیک از دانشگاه کالیفرنیا امریکا می باشد.
هیروشی آمانو : متولد متولد ۱۱ سپتامبر ۱۹۶۰ می باشد و ایشان یک فیزیکدان اهل ژاپن و مخترع متخصص در زمینه تکنولوژی نیمه هادی ها است.
ایسامو آکاساکی: متولد۳۰ ژانویه ۱۹۲۹ می باشد او یک فیزیکدان ژاپنی است، و متخصص در زمینه نیمه هادی وی فارغ التحصیل دانشگاه کیوتو در سال ۱۹۵۲ است.

تکامل و پیشرفت در صنعت روشنایی:

     از دیر باز همواره صنعت روشنایی در حال پیشرفت و تکامل بوده و هست. این موضوع را همگان به عینه دیده و از آن خواسته یا ناخواسته استفاده کرده ایم.

تکامل و پیشرفت در صنعت روشنایی- پروژکتور ال ای دی مازی نور مازینور وال واشر ال ای دی

۸ ویژگی که به زودی در صنعت روشنایی و نورپردازی فراگیر می شود:

۱- قابلیت اتصال

     اگر تا به امروز خانه هوشمند ندیده ایم و یا دسترسی به خانه هوشمند را امری سخت و یا بسیار پر هزینه می دانستیم، باید خاطر نشان کنیم که به زودی این قابلیت در اختیار همگان با قیمتی مقرون به صرفه و توجیه پذیر قرار می گیرد. می دانیم امروزه تولید برق با شیوه کنونی پرهزینه بوده و استفاده از انرژی های تجدید پذیر نیز گران می باشد.

بنابراین تولید کنندگان این صنعت به سمت اپلیکیشنی کردن و در دسترس قرار دادن این ابزار برای استفاده همگانی هستند. این اتصال سبب می شود بتوانیم حتی برای سالها کنترل از راه دور روشنایی و تمام امکاناتی که در آن جریان برق وجود دارد (استخر – سونا – روشنایی – تهویه مطبوع و…) را تحت کنترل بگیریم.

۲- استفاده از تکنولوژی ال ای دی

     در آینده ای بسیار نزدیک شاید نتوان کسی را پیدا کرد که از این تکنولوژی استفاده نکرده باشد. از آنجاییکه این تکنولوژی با سرعتی بسیار در حال پیشرفت است و قابلیت های زیادی نیز دارد، تمامی کاربران از این تکنولوژی هم برای کم کردن مصرف انرژی و هم بالا بردن راندمان و کارا کردن صنعت روشنایی بهره خواهند جست.

۳- کیفیت با ال ای دی

     از آنجاییکه سرعت پیشرفت در صنعت ال ای دی بسیار بالاست عمر ال ای دی ها روز به روز بیشتر می شود. این امر سبب ترغیب همگان از این صنعت می باشد. اگر امروزه همه افراد میل به استفاده از ال ای دی را ندارند بعلت بالا بودن قیمت و یا شاید کم عمر بودن محصولات ال ای دی است. در حال حاضر ال ای دی های باکیفیت فقط در محصولات روشنایی محیطی استفاده می شوند. چون تولید کنندگان می دانند استفاده از نهایت کیفیت امکان خرید را برای مصرف کنندگان عادی سخت می کند. به علت بالا بودن هزینه ساخت و تولید برای مصرف کنندگان عادی حاضر به پرداخت این مبالغ نمی باشند.

ولی در نورپردازی های محیطی که از پروژکتور های ال ای دی و یا نمای ساحتمان ها که کمتر در دسترس می باشند، استفاده از والواشر های ال ای دی برای مصرف کنندگان منطقی بوده و به راحتی از آن استفاده می کنند. ما به زودی شاهد این خواهیم بود که صنعت ال ای دی به نهایت کیفیت خود برسد. هزینه تولید سایر محصولات با کیفیت به قدری خواهد بود که همگان از آن استفاده خواهند کرد.

۴- سیستم نورپردازی برای رانندگان

     در صنعت نورپردازی به زودی شاهد پرژکتورهای ال ای دی خواهیم بود که نیازی به روشن بودن مداوم ندارند. آنها می توانندبا توجه به حرکت رانندگان روشن شوند و از طریق اینترنت و جریان بی سیم با هم در ارتباط باشند و نیروی روشنایی خود را از طریق امواج بی سیم دریافت کنند. این چراغ های خیابانی ال ای دی دارای راندمان بالا و بسیار کم مصرف می باشند.

۵- روند بی سیم شدن انتقال برق

     در حال حاضر کنترل از راه دور و بی سیم روی برخی از لوازم وجود دارد. با پیشرفت تکنولوژی انتظار آن می رود که خطوط انتقال برق نیز از این تکنولوژی بهره مندشوند و ما شاهد استفاده از سیم در خطوط انتقال برق نیز نباشیم.

۶- روشنایی سلامت

     از آنجاییکه ۱۶ میلیون رنگ را می توان از طریق تکنولوژی چراغ های ال ای دی بدست آورد. بنابراین، این انتظار یک خواسته حداقلی برای به کارگیری و طیف های نوری به جهت بوجود آوردن آرامش و یا استفاده در علم پزشکی و… است. برای مثال با تنظیم و برنامه ریزی نور می توان برای آرامش اتاق عمل از رنگ آبی و یا بهبود بیماران از رنگ قرمز و سالن های غذا خوری باتوجه به زمان نور دلخواه را بوجود آورد.

۷- مواد جدید

     افراد زیادی از جمله شوجی ناکامورا وعده داده اند که با استفاده از مواد جدید همچون نیترویید گالیم و استفاده از یاقوت علاوه بر افزایش عمر و با کیفیت تر کردن چراغ های ال ای دی طیف های گسترده تری از رنگ های نور را بوجود آورده و در اختیار صنعت ال ای دی قرار دهند.

۸- همه گیری در صنعت

     ال ای دی ها علاوه بر آنچه که ما امروزه آنرا می بینیم و یا فکر می کنیم پرکاربرد تر بوده که هنوز آنرا به کار نگرفته ایم ولی با توجه به روند رو به رشد استفاده از این صنعت انتظار می رود در تمام صنعت بزودی شاهد استفاده از این تکنولوژی باشیم.

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]


اشتراک گذاری در :
Call Now Button