نورپردازی آکواریوم های دریایی یا آب شور

تاریخ انتشار: 2020/06/15 | تعداد بازدید: 1586 | نویسنده: admin

نورپردازی آکواریوم های دریایی یا آب شورنورپردازی آکواریوم های دریایی یا آب شور

     زندگی به دور از طبیعت انسان را کم حوصله می کند. همه ما بعد از یک هفته کاری و دغدغه فراوان نیازمند زمانی برای رفتن به دامان طبیعت و یافتن آرامش هستیم که در زندگی شهری از  داشتن آن محروم می باشیم. در ضمیر ناخود آگاه ما ارتباط عمیقی با طبیعت وجود دارد. علاقه به آکواریوم، حیوانات خانگی، پرندگان و… همگی نشانگر اخوت انسان با طبیعت است.
     داشتن آکواریم آب شور دارای جذابیت ویژه ای است این مهم سبب شده که هر روزه به طرفداران این جاذبه طبیعی افزوده شود. دلایل این محبوبیت را می توان از دو منظر دید: اول؛ زیبایی موجودات زیر دریا و اقیانوس و دوم؛ کمتر دیده شدن موجودات زیبا و بینظیر زیر آب. برای اینکه بتوانیم موجودات جذاب و دیدنی زیر دریا و اقیانوس را در منزل نگهداری کنیم، باید تمهیداتی بیاندیشیم.

     در اعماق مختلف اقیانوسها موجودات مختلفی زندگی می کنند و در هر عمق نیز میزان نور خاصی از خورشید وجود دارد، یعنی در عمق کم آبهای اقیانوس و دریا، نور بیشتری وجود دارد و هر چه به سمت عمق بیشتر برویم از شدت نور کاسته و تاریک و تاریک تر می شود بنابراین برای داشتن اکواریم آبزیان دریایی، باید میزان نور مصنوعی ای که پدید می آوریم همانند نوع و دمای رنگ نور در اعماق مختلف زیر دریا و اقیانوس یکی باشد.

     امروزه ال ای دی ها به دلیل داشتن طیف و دمای رنگ متنوع و قابلیت پرتوافکنی در زوایای مختلف، بهترین انتخاب برای نورپردازی می باشند. ال ای دی ها دارای عمری طولانی هستند. طول عمر آنها بین ۲۰ تا ۵۰ هزار ساعت تخمین زده می شود. گاهی اینطور فرض می شود که برای نورپردازی آکواریم،صرفا باید به مقدار و رنگ نور مورد نیاز گیاهان موجود در آکواریوم دقت کرد در صورتی که ماهی های درون آن نیز نیازمند نور معین و کالیبره شده ای هستند که باید مورد نظر قرار گیرند. محیط زیست ماهی ها هم همانند گیاهان با هم تفاوت دارد.

ال ای دی آکواریوم , نور آکواریوم , لامپ آکواریوم , چراغ آکواریوم

     نور آکواریوم با توجه به حجم آب، گیاهان و ماهی های موجود در آن با یکدیگر متفاوت می باشند. ماهیانی که در سطوح بالایی آب اقیانوس زندگی می کنند، اصطلاحا” ماهی های روز اطلاق می شوند که نیاز به نور بیشتری دارند. ماهی هایی که در اعماق اقیانوس زندگی می کنند ماهی های شب نامیده می شوند که نیاز به نور کمتری دارند. دقت کنید انتخاب ماهی های آکواریم با گیاهان دیگر که در آکواریوم کارگذاشته می شوند هماهنگی و همخوانی داشته باشند.
توجه: بهین تاب برای تولید نور آکواریوم ها و ساخت چراغ های آکواریومی به این موضوع با دقت ویژه نگاه کرده است و در تولیدات خود به خوبی این مساله را حل کرده که شما می توانید با خیال آسوده از محصولات نورپردازی آکواریومی ما استفاده کنید.
برای داشتن مرجان ها در آکواریوم نورپردازی موضوع بسیار مهمی می باشد. پس می توان گفت اگر می خواهید تخصصی به موضوع نگاه کنید، حتما به نوع گیاهان استفاده شده در آکواریم توجه داشته باشید.

رنگ نور آکواریوم

     شاخص اندازه گیری رنگ نور سفید را “کلوین” می نامند. رنگ مناسب برای نورپردازی آکواریوم اب شور ۴۰۰ تا ۸۰۰ نانومتر می باشد. برای نورپردازی آکواریم آب شور، با درنظر گرفتن توضیحات بالا می توانیم از نور آبی (۴۴۰-۴۸۰ نانومتر) استفاده کنیم. نور آبی برای رشد جلبک ها مناسب است و در عین حال زیبایی خاصی دارد. اگر از دمای نوری پایینتر از ۴۰۰۰ کلوین برای نورپردازی آکواریوم استفاده کنیم، باعث می شود مرجان ها سریع تر رشد کنند که رشد سریع مرجان ها از لحاظ بصری برای آکواریم زیبا و پسندیده نیست. بنابراین می توان گفت برای جلوگیری از رشد بی رویه گیاهان در آکواریم، بهتر است از نور با کلوین بالای ۶۰۰۰ استفاده شود. گیاهان برای رشد طبیعی نیازمند ۲ رنگ آبی و قرمز هستند. برای اینکه بخواهیم این موضوع را حل کنیم، بهتر است از ال ای دی های مخصوص گیاه استفاده کنیم. ترکیب نور قرمز و آبی همراه با نور سفید و کلوین بالاتر از ۶۰۰۰ می تواند حالتی ایده آل برای نورپردازی آکواریم باشد.
     در استفاده از نور باید به نوع موجودات آکواریم مطابق مطالب پیشین توجه داشت و همچنین ساعات شب و روز را رعابت کرد و کنترل نور آن ها را در نظر گرفت. موضوع قابل بحث دیگر، مقدار نور آکواریم است. از آنجایی که ظرفیت آکواریم ها با هم متفاوت است، پس می توان فهمید که مقدار نور آکواریم ها با یکدیگر نیز باید تفاوت داشته باشند.

روش متداول محاسبه ال ای دی ها:

 

نکته:از آنجایی که راندمان کارکرد ال ای دی ها با یکدیگر متفاوت است، این شیوه محاسبه از نظر علمی قطعی نیست.

حجم آب آکواریوم
(لیتر)
توان (وات)شار نوری (لومن)توان (وات)شار نوری (لومن)توان (وات)شار نوری (لومن) 
آکواریوم های کم نورآکواریوم های کم نورآکواریوم با نور متوسطآکواریوم با نور متوسطآکواریوم با نور زیادآکواریوم با نور زیاد
406600141200282400
100151500353000706000
5007575001751500035030000
800120120002802400056048000
15002252250052545000105090000
200030030000700600001400120000

بهین تاب و محصولات نورپردازی آکواریوم

     البته در نظر داشته باشید که این اعداد و محاسبات با توجه به ال ای دی هایی که در محصولات نورپردازی بهین تاب و در محصولات نورپردازی آکواریم بهین تاب استفاده می شود، قابل اتکا است و مسئله دیگر در نورپردازی و استفاده از محصولات نورپردازی آکواریم، دفع حرارت چراغ های آکواریمی می باشد. بهین تاب با طراحی فوق العاده پیشرفته این محصول را طراحی و به بازارعرضه کرده است.

     چند دلیل برای حساسیت نورپردازی آکواریوم وجود دارد یکی از آنها دمای بالای آکواریوم است که معمولا آکواریوم ها در جایی قرار می گیرند که دمای هوا در آنجا نسبت به سایر نقاط بالاتر است و تبادل هوا به خوبی انجام نمی شود. این مهم به کوتاه شدن عمر چراغها و کم نور شدن آنها ارتباط مستقیم پیدا می کند. نتیجتا برای تهویه هوا و خنک کارکردن ال ای دی ها و چراغ های آکواریمی می بایست راه حلی درنظر گرفت.

     محصولات نورپردازی و آکواریومی بهین تاب به گونه ای طراحی شده است که دفع حرارت خوبی را دارا بوده و به هیچ عنوان از این حیث دارای ایراد و اشکال نمی باشد. تمامی تستها در مرکز آزمایشگاهی بهین تاب با بازرسی دقیق ناظران کنترل کیفی و مهندسان مربوطه صورت می پذیرد و احتمال بروز خطا یا اشکال در روند تولید در حد صفر می باشد.     محصولات بهین تاب دارای درجه کیفی بسیار بالا و درجه نفوذ پذیری IP68 می باشند که بخار آب و رطوبت توان نفوذ به آنها را نداشته و کاملا واتر پروف و در امان می باشند. خرابی چراغ های آکواریوم معمولا چند حالت دارد که از آن جمله می توان به مقاوم نبودن در برابر آب و نفوذ پذیری – راندمان پایین – رعایت نشدن طیفهای نور – درجه نورپردازی – حرارت بیش از اندازه – کیس نامرغوب و اکسید شدن و… می باشد که اگر چنانچه از محصولات با کیفیت استفاده شود مصرف کننده زیان نخواهد دید.

نورپردازی آکواریوم های دریایی یا آب شور

 

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button