نورپردازی شهری و متخصصان نورپردازی

تاریخ انتشار: 2021/01/04 | تعداد بازدید: 1140 | نویسنده: admin

نورپردازی شهری

     نورپردازی شهری نیاز به رعایت مقرراتی دارد که از عهده افراد متخصص در چهارچوب انجمن نورپردازان و متخصصان بر می آید.

تاثیر نورپردازی شهری در پویایی فضای شهری

   آسیب های نورپردازی شهری نادرست و غیرکارشناسی، به ویژه در زمان پیک مصرف یکی از چالش های صنعت برق در زمینه اتلاف انرژی می باشد. نورهای مازاد و غیرهدفمند که در زمان پیک مصرف برق در سطح شهر شاهد آن هستیم، علاوه بر افزایش مبلغ برق، شهر را دچار آلودگی نوری می کنند. بدین معنا که نورهایی در فضا بطور نامتناسب، نامنظم و بی هدف ساطع می شوند. این درحالی است که در صورت استفاده درست از نورپردازی شهری، میتوان یکی از جاذبه های مهم و تاثیر گذار شهری در ساعات شب را پدید آورد.

نورپردازی شهری در اماکن تفریحی با استفاده از تونل نور باعث پویایی فضا می شود.

تفاوت روشنایی و نورپردازی

     تولید محصول با کیفیت و در اختیار داشتن روشنایی و نورپردازی مناسب دو موضوع متفاوت هستند. هنگامی که تولید کننده لامپ یا چراغ، محصولی را تولید می کند، کنترلی بر نحوه و میزان مصرف آن محصول ندارد. بعنوان مثال چگونگی استفاده از وال واشر و یا پروژکتور و یا شیوه نورپردازی معابر و چراغهای خیابانی و رنگ نورپردازی پل های شهری و حتی در فضاهای داخلی اماکن تجاری که در آنها از پانلها و دان لایتهای نورپردازی استفاده میشود کاری تخصصی است. دانش روشنایی و نورپردازی به مصرف کنندگان کمک می کند تا ضمن کنترل میزان مصرف، بتوانند طراحی مناسبی برای روشنایی یا نورپردازی محیط خود داشته باشد.

متخصصان نورپردازی

اهداف انجمن حرفه ای روشنایی و نورپردازی

     اصلاح نورپردازی فضاهای شهری و نماهای ساختمان های شهر، هماهنگی و برگزاری نشست های تخصصی با شهرداری، سازمان زیباسازی شهری، سازمان نظام مهندسی و سایر نهادها و سازمان های مرتبط، از جمله مهم ترین اقداماتی است که انجمن در حال پیگیری و برنامه ریزی مدون در این خصوص است. ارتقای ایمنی و استانداردهای نورپردازی در ایران، ترویج دانش لازم مهندسی روشنایی و نورپردازی در قالب کمک به نشر و گسترش مقالات، دوره های علمی و آموزشی و… از دیگر اهداف انجمن است.
     در سال های گذشته با جایگزینی لامپ های رشته ای با لامپ های LED و لامپ های کم مصرف سهم بسزایی در کاهش مصرف برق داشته ایم. ولی درحال حاضر با توجه به جا افتادن فرهنگ استفاده از محصولات کم مصرف باید طراحی مناسب و بهینه سازی روشنایی و نورپردازی را مد نظر قرار دهیم.

چرا باید از متخصصین استفاده کنیم؟

     نورپردازی شهری یک تخصص است و باید به دست متخص سپرده شود. هم اکنون در کشور های پیشرفته دنیا، این تخصص در دوره کارشناسی ارشد آموزش داده می شود و صرفا متخصصان آموزش دیده امکان انجام کارهای تخصصی در این حوزه را دارند. طراحی ونورپردازی صحیح و کارشناسانه، تاثیر فراوانی بر کاهش مصرف انرژی دارد. برای مثال اگر فردی بخواهد ساختمان خود ر با والواشر نورپردازی کند یا اینکه بخواهد معبر و یا کوچه اختصاصی خود را با چراغهای خیابانی روشن کند، قطعا نیاز به مشاوره تخصصی دارد. در غیر اینصورت نور مازاد را به او پیشنهاد می دهند و یا رنگ نور و شیوه قرار گیری را به گونه ای انتخاب می کنند که ممکن است هیچ هارمونی و توازنی در آن یافت نشود.
     از اینرو طراحی و نورپردازی درست و کارشناسی، نه تنها به زیبایی محیط کمک می کند، بلکه موجب کاهش هزینه ها و مصرف انرژی نیز می شود.

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]


اشتراک گذاری در :
نظرات کاربران
  • Invinazig گفت:

    cheap generic cialis Regardless of their origin, these macrophages were recruited to and live in tissue niches in which multiple factors, including chemokines, cytokines, and corresponding receptors, play an important role in maintaining their presence and regulating their activity 15

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button