نورپردازی معابر با چراغ خیابانی

تاریخ انتشار: 2020/06/14 | تعداد بازدید: 494 | نویسنده: admin

چراغ های خیابانی

تکامل روشنایی خیابان با تکنولوژی ال ای دی

     نورپردازی در فضای باز در چند جنبه چالش برانگیز است. قصد داریم به صورت مختصر پیشرفت های فنی، مزایا، نقاط قوت و چالش های فنی سیستم های روشنایی با چراغ های خیابانی در حال حاضر و آینده که فرا روی تولید کننده هست توضیح دهیم.

     ما در عصر جدید و هیجان انگیز تغییر در زمینه نورپردازی  فضای باز زندگی می کنیم. تغییرات عمده در بسیاری از شهرها به دلیل پیشرفت های تکنولوژیکی است که توسط صنعت روشنایی ترویج و ارائه می شود. امروزه افرادی که مسئول نورپردازی در شهرها هستند به دنبال نوری با کیفیت که بهره وری انرژی و سازگار با محیط زیست باشند هستند. پس امروزه لامپ روشنایی معبر نیست و این چراغ ها هستند که باید این نیاز را برآورده کنند. فرآیندهای تولید و طرح ها در ۵ سال گذشته با توجه به دینامیک در صنعت LED تغییر کرده است. این تغییرات تولید کنندگان چراغ های ال ای دی را مجبور کرده تا بخش های تحقیق و توسعه صنایع را تغییر دهند تا بتوانند با چالش های طراحی جدید مواجه شوند.

14

آیین نامه ها و دستورالعمل ها یا استانداردها:

     عوامل پیشنهادی مانند صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش CO2 یا استفاده از طرح های سازگار با محیط زیست که قابل بازیافت هستند و براساس آخرین دستورالعمل ها بدون مواد ممنوع مانند جیوه تولید می شوند، در چند سال آینده در هر کشور یا ایالتی اجرا می شوند. به عنوان مثال، از سال ۲۰۰۸ در اسپانیا، دستورالعمل سلطنتی ۱۸۹۰/۲۰۰۸ از ۱۴ نوامبر، در مورد تنظیم مقررات بهره وری انرژی در تأسیسات نورپردازی در فضای باز وجود دارد و این امر مستلزم تنظیم نور در ساعات کم ترافیک برای نصب بیش از ۵ کیلو وات است.

     در سال های گذشته، بیشتر سیستم های روشنایی که در فضای باز استفاده میشد با تکنولوژی لامپ تخلیه با شدت بالا بود. اکنون با ورود علم الکترونیک به عنوان تجهیزات کمکی برای نورپردازی در خیابانها سبب کاهش مصرف انرژی شده است. بهبود مستمر در زمینه LED ها، عملکرد لامپ ها را از لحاظ lm / W آنها را بهره ورتر ساخته و همچنین افزایش روزافزون صنعت اپتیک باعث شده است که نور را به جایی که می خواهید روشن شود بتابانید و از میزان شار نور بالاترین استفاده را داشته باشید که این خود به نوعی صرفه جویی و کمک به محیط زیست محسوب می شود. ضمن اینکه انحرافات یا پراکندگی نور مسایل و مخاطرات زیست محیطی دیگری را به دنبال دارد. که در مقالات دیگر بیشتر راجع به این مسایل به صحبت خواهیم کرد.

11

بهره وری:

     چالش جدیدی برای تولید کنندگان تجهیزات الکترونیکی در طراحی و ساخت راه حل های ناهموار و قابل اعتماد با کمترین هزینه های انرژی وجود دارد. علاوه بر این، آنها باید نسبت به سایر جنبه هایی مانند جریان ثابت به شکل موج خروجی توجه داشته باشند، چرا که بر راندمان نور LED تأثیر می گذارد.

طراحی قوی:

     تجهیزات الکترونیکی طراحی شده برای روشنایی خیابانی (چراغ خیابانی-نورافکن خیابانی) باید مقاوم و با کیفیت باشند، وقتی که در شرایط عملیاتی شدید مثل ضربه رطوبت نوسانات رعد و برق قرار میگیرند آسیب نبینند و کارایی خود را از دست ندهند

 

اولین مزایای تکنولوژی ال ای دی که به ذهن می آیند:

بهره وری نور، طول عمر، کیفیت بالای نور با CRI بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ و درصد شار نوری بالا، اما ال ای دی علاوه بر این ویژگی ها مزایای دیگر را به همراه دارد. تکنولوژی ال ای دی در لحظه روشنایی مورد نیاز ما را تامین می کند که این خود سبب می شود زمان و انرژی بیهوده برای روشن شدن از دست ندهیم (چراغ های خیابانی نسل پیشین اینگونه بودند) علاوه بر این، قابلیت تنظیم مقدار نور در ساعات مختلف در مکان های مختلف را نیز دارا می باشند. چراغ های ال ای دی به کمک علم الکترونیک قابل برنامه ریزی هستند. مثلا در معابر کم تردد نیز می توان از تنظیمات چراغ های ال ای دی بهره برد زمانی که تردد در معابر وجود ندارد مقدار نور به حداقل رسیده و صرفه جویی انرژی را به دنبال داشته باشد.

چراغ های خیابانی

نتیجه گیری

     تکنولوژی نورپردازی ال ای دی در چراغهای خیابانی ما را به این سمت می برد که طراحان و نورپردازان همواره به این فکر باشند که شهرهای هوشمند در آینده ضمن تامین کلیه نیازهای روشنایی کمترین صدمه به محیط زیست و حداقل مصرف انرژی و آلودگی نوری را در شهرها داشته باشیم. چنانچه نیازمند طراحی نور باشید مهندسان و طراحان بهین تاب می توانند در کمترین زمان ممکن معابر را شبیه سازی کرده و در اختیار شما قرار دهند. بهین تاب نیز بعنوان تولید کننده پیشرو در زمینه ال ای دی محصولات روشنایی محیط و معابر را با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت مطابق با تکنولوژی روز دنیا در اختیار مشتریان گرامی در ایران و سایر نقاط دنیا قرار می دهد.

 

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]


اشتراک گذاری در :
Call Now Button