نورپردازی نمای ساختمان

تاریخ انتشار: 2020/12/24 | تعداد بازدید: 720 | نویسنده: admin

نورپردازی نمای ساختمان، چگونگی و چرایی

     امروزه برای زیباسازی معماری شهری همگان به سمت نورپردازی روی آورده اند. در نورپردازی نمای ساختمان، ما به متریال کار شده در نما، رنگ، شکست ها و عوامل طبیعی، با توجه به اقلیم جغرافیایی و مفهوم المان یا بنا و ساختمان باید توجه داشته  باشیم و سپس نورپردازی را انجام دهیم. در نورپردازی نمای ساختمان عموماً از والواشر و یا چراغ دکوراتیو استفاده می شود.

    روشن شدن نمای ساختمان الزاما نورپردازی محسوب نمی شود. در نورپردازی نمای ساختمان بایست توجه داشته باشیم که هدف ما به تنهایی روشن کردن ساختمان نیست بلکه نشان دادن ویژگی های ساختمان هدف اصلی نورپردازی می باشد. همانگونه که می دانیم برای نمای ساختمان نیازی به روشن کردن کلی نما وجود ندارد ، بلکه نقاط تاکیدی مثلا ستون ها و یا معماری خاصی از نما را بایست نشان دهیم. نور نمای ساختمان می بایست ملایم و یکنواخت باشد.

نورپردازی نمای ساختمان

رنگ نور:

     معمولا برای نمای قدیمی یا نمای کار شده با چوب از  رنگ گرم استفاده می شود. برای نماهایی با رنگ های سرد یا متریال های فلزی روشن، نورپردازی با رنگ سفید یا رنگ های سرد پیشنهاد می شود. برای اماکن تفریحی و نشاط آور بایستی ترکیب رنگ های شاد و سرزنده استفاده شود. نکته حائز اهمیت برای نورپردازی نمای ساختمان استفاده از تجهیزات نورپردازی باکیفیت بالا و ضدآب می باشد. اماکن زیارتی به گونه ای نورپردازی می شوند که حالت عرفانی و تقدسی مکان گویا تر و جذابتر باشد. موقعیت جفرافیایی یا محل قرار گیری ساختمان نورپردازی منحصر خود را می طلبد. مثلا اگر ساختمانی در کنار رودخانه یا استخر واقع شده باشد نوع نورپردازی بایست به گونه ای باشد که انعکاس نور در آب ، جلوه ساختمان را زیادتر کرده و تضادی در آن به وجود نیاورد.

نکته بسیار مهم: از آنجاییکه پس از اتمام کار ساختمان دسترسی به تعویض و یا تعمیر چراغهای نورپردازی کم می شود بنابراین لازم است به کیفیت محصولات روشنایی و نورپردازی دقت ویژه ای داشته باشیم. 

     بطور کلی آنچه که از نورپردازی ساختمان و ابنیه می توان گفت این است که این امر نیازمند کار مهندسی شده و با مطالعه باشد و  از بهترین لوازم نورپردازی، با کیفیت رده A استفاده شود که در طولانی مدت دوام و کیفیت خود را حفظ کرده و همانند روز اول دارای عملکرد صحیح باشد.

استفاده از وال واشر و پرژکتور های ضد آب برای نمای ساختمان بهترین پیشنهاد می باشد.

 

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]


اشتراک گذاری در :
نظرات کاربران
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button