CRI یا شاخص نمود کیفی چیست؟

تاریخ انتشار: 2021/01/25 | تعداد بازدید: 747 | نویسنده: admin

شاخص نمود رنگ چیست؟

     در حال حاضر در استاندارد نوری، تنها معیار برای تشخیص کیفت نور، CRI یا شاخص نمود رنگ است. این شاخص از سال ۱۹۶۵ میلادی به عنوان استاندارد کیفیت نور در نظر گرفته شده است.

     تمام محصولات مولد نور همچون لامپ ها و … دارای یک شاخص کیفی نور  (CRI) هستند و عدد شاخص  آن بازه ای بین ۰ تا ۱۰۰ است. عدد ۰ نمایان گر کمترین کیفیت و عدد ۱۰۰ بالاترین کیفیت که همانا نور خورشید است، می باشد. این یعنی هر LED که بازه CRI آن نزدیک تر به ۱۰۰ باشد کیفیت آن بیشتر است. در واقع اجسام زیر نور با CRI بالاتر بهتر و با کیفیت تر به نظر می رسند و هر چه CRI کمتر باشد کیفیت و بافت اجسام زیر نور کمتر به چشم می آید.

 

در تصور زیر نمونه ای از تفاوت کیفی نور در اثر تابش نور با CRI های متفاوت را می بینید. همانطور که قابل رویت هست هرچه عدد CRI بالاتر است جسم زیر نور با کیفیت به چشم می آید.

 

 

 با گسترش صنعت ال ای دی شاخص نمود کیفی چراغ و لامپ ها ارتقا یافت. زیرا کم کیفیت ترین چراغ های ال ای دی نیز، CRI کمتر از ۶۰ ندارند. بهین تاب برای محصولات خود از ال ای دی های با CRI  بیش از ۸۵ استفاده می کند که این مهم سبب می شود اجناس و محیط بهتر و با کیفیت تر به نظر برسند.

     به عنوان مثال نقش CRI  را در ویترین فروشگاه های لباس به بهترین نحو درک می کنیم. بافت پارچه و لباس ها در فروشگاه هایی که از چراغ های ال ای دی استفاده شده به مراتب بسیار بیش از بافت پارچه هایی که در فروشگاه های با لامپ فلورسنت تجهیز شده اند قابل درک است.

 

جایگزین مناسب

     پس از نیم قرن، LED تحولی در سیستم نورپردازی ایجاد کرد، درصورتی که لامپ های فلورسنت بعد از چندین دهه تغییر خاصی نکردند، بر خلاف آن LED روز به روز در حال پیشرفت و توسعه از لحاظ سخت افزاری اند.

 

 

برای اطلاعات بیشتر از LED روی لینک  کلیک کنید.

 

     بهین تاب تولید کننده انواع چراغ های روشنایی فوق کم مصرف بر پایه ال ای دی می باشد. این مجموعه با دارا بودن دانش طراحی، همیشه سعی در تولید و عرضه جدیدترین و با کیفیت ترین محصولات در این عرصه را دارد.

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


اشتراک گذاری در :
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button